Oczysczanie sciekow zachodzi 2 stopniowo.
- Sedymentacja i podczyszczanie beztlenowe w osadniku gnilnym,
- oczyszczanie w procesie tlenowym w:
- w prawidlowo zrobionym drenazu na odpowiednio dobranym i napowietrzanym piasku, odseparowanym okolo 1.5m od warstwy wodonosnej, zeby scieki wolno sie przesaczajac zostaly doczyszczone przez zyjace tam bakterie.
- badz w zamknietym zbiorniku 2 stopnia oczyszczalni biologicznej, Eksploatacja cos tam kosztuje, ale masz pewnosc co odprowadzasz do srodowiska, bo caly proces zachodzi z szczelnym zbiorniku.
Oczyszcalnia drenazowa oczyszczi scieki rownie dobrze, ale pod warunkiem ze drenaz jest dobrze zrobiony, grunt odpowiedni, i odleglosc do wody gruntowej zachowana. Co w praktyce czesto jest trudne do zapewnienia. A do tego w PL nikt tego naprawde nie kontroluje.
Ja znam przypadek, ze drenazowke z kopcem zrobiono w takim terenie, ze wiosna/jesien i po duzych opadach, wokol kopca wysokosci 30-40cm stoi woda po kostki. Taki drenaz nie spelnia swojej roli. Ale ludzie sa zadowoleni, bo maja "oczyszczalnie" i sie pozbywaja sciekow
Studnia chlonna nie spelnia roli oczyszczania tlenowego. Tylko wchlania woda (jak nazwa sugeruje). Tam woda powinna byc juz bardzo solidnie oczyszczona. Jak zrobisz studnie chlonna tylko za osadnikiem gnilnym, to tak jakbys wylewal troche podczyszczone scieki prosto to gruntu. W praktyce jest to rowne szambu bez dna.A jak to jest z osadnikami gnilnymi - powinien być jeden czy dwa zbiorniki? Bo inna firma proponuje mi POŚ w podobnej cenie, ale podejrzanie to wygląda - jest tylko jeden zbiornik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz